W celu poprawnego działania witryny stosujemy pliki cookies (ciasteczka). Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Rozumiem

Jak obliczyć rząd macierzy z parametrem? [VIDEO]

W tej lekcji pokażę Ci jak rozwiązać typowe zadanie dotyczące rzędu macierzy, które często pojawia się na kolokwiach z algebry liniowej. Oto treść zadania:

Oblicz rząd macierzy A w zależności od nieznanego parametru p:

macierz

ROZWIĄZANIE

1. Schemat obliczenia rzędu macierzy z parametrem - teoria

Do obliczenia rzędu macierzy z parametrem najlepiej użyć metody Gaussa, która składa się z 2 kroków:

  1. Wykonaj operacje elementarne na wierszach i kolumnach macierzy, tak aby doprowadzić macierz do postaci schodkowej
  2. Zobacz ile "schodków" ma macierz w zależności od parametru \(p\) i na tej podstawie określ ile wynosi rząd macierzy. Pamiętaj, że liczba schodków = rząd macierzy.

Jeśli chcesz sobie przypomnieć pojęcia, które pojawiły się powyżej to odwiedź słownik macierzowy lub zobacz poniższe odnośniki.

  • definicja 1: największy możliwy stopień niezerowego minora danej macierzy (minor to wyznacznik nieosobliwej macierzy kwadratowej "wyjętej" z danej macierzy poprzez skreślanie wierszy i kolumn)
  • definicja 2: liczba schodków w macierzy schodkowej
  • jest to macierz, którą (zwykle) otrzymujemy po wykonaniu operacji elementarnych na wierszach i kolumnach macierzy wyjściowej
  • macierz w postaci schodkowej jest równoważna macierzy wyjściowej w tym sensie, że rzędy obu macierzy są sobie równe
  • postać schodkowa macierzy charakteryzuje się tym, że poniżej "schodków" (zwykle pewnej przekątnej macierzy) występują same zera

PRZYKŁADY:

Pierwsza macierz ma 3 schodki (tworzą je liczby -3,1,-5 zaznaczone na czerwono), ponieważ poniżej "schodków" (a dokładniej przekątnej przez nie utworzonej) występują same zera:

macierz schodkowa 4x4

Druga macierz zawiera 4 schodki utworzone przez liczby 1,2,3,4. Poniżej schodków występują oczywiście same zera:

macierz schodkowa stopnia 4

  • jest to bezwyznacznikowa metoda obliczania rzędu macierzy (a także macierzy odwrotnej)
  • metoda Gaussa polega na wykonywaniu operacji elementarnych na wierszach i kolumnach macierzy w celu doprowadzenia (uproszczenia) jej do postaci schodkowej

 

  • są to operacje, które mozna wykonywać na wierszach lub kolumnach macierzy
  • operacje elementarne nie zmieniają rzędu macierzy
  • dozwolone operacje elementarne to: 1. dodanie do jakiegoś wiersza (kolumny) macierzy innego wiersza (kolumny) pomnożonego przez liczbę, 2. zamiana wierszy (kolumn) między sobą, 3. pomnożenie całego wiersza (kolumny) macierzy przez liczbę różną od zera

2. Jak obliczyć rząd macierzy z parametrem - rozwiązanie zadania

Zgodnie ze schematem omówionym w części teoretycznej, zaczynamy wykonywać operacje elementarne na wierszach i kolumnach naszej macierzy (realizujemy punkt 1 schematu).

Oczywiście naszym celem jest doprowadzenie macierzy do postaci schodkowej, więc wykonujemy tylko takie operacje elementarne, które nas do tego przybliżą (dążymy do utworzenia schodków i wyzerowania elementów macierzy stojących poniżej).

Na początek warto pomyśleć o wyzerowaniu jak największej liczby elementów ostatniego wiersza macierzy. W tym celu odejmijmy od 4 wiersza wiersz nr 1 (w4-w1):

rząd macierzy - operacje elementarne 1

Dzięki temu uda nam się wyzerować aż 3 elementy ostatniego wiersza:

rząd macierzy - operacje elementarne 2

Ponieważ dążymy ciągle do postaci schodkowej, więc teraz warto spróbować wyzerować elementy pierwszej kolumny. Jak widzisz w tym celu odejmuję od pierwszej kolumny kolumnę nr 3 (k1-k3) i dzięki temu dostaję kolejne zero w pierwszej kolumnie (i drugim wierszu):

rząd macierzy - operacje elementarne 3

Szczęśliwie 1 i 3 element, pierwszej kolumny naszej macierzy, mają przeciwne znaki, więc oczywiście teraz warto dodać do 3 wiersza  wiersz nr 1 (w3+w1) i w ten sposób dostajemy upragnioną postać schodkową:

rząd macierzy - operacje elementarne 4

Ok, doszliśmy do postaci schodkowej, ale co dalej? Oczywiście przypominamy sobie schemat, o którym pisałem w części teoretycznej (na początku rozwiązania)... czyli patrzymy na liczbę schodków w macierzy w zależności od parametru \(p\). Brzmi skomplikowanie? Spokojnie, już wyjaśniam o co chodzi.

Badanie liczby schodków w zależności od parametru polega na przyjmowaniu za \(p\) takich wartości liczbowych, które spowodują wyzerowanie elementów macierzy (oczywiście tych elementów, w których pojawia się parametr \(p\)).

Nie trudno zauważyć, że np. gdy \(p=0\), to wyzeruje się element macierzy stojący w 4 wierszu i 4 kolumnie. Mamy wtedy 3 schodki, więc i rząd naszej macierzy dla p=0 będzie równy 3 (bo jak pamiętasz ilość schodków=rząd macierzy).

Gdy \(p=1\), to wyzeruje się element macierzy stojący w 3 wierszu i 3 kolumnie (\(p-1=0\) dla \(p=1\)). Mamy wtedy znowu 3 schodki, dlaczego? Otóż, jeżeli zamiast elementu \(p-1\) mamy w macierzy 0, to możemy odjąć od wiersza czwartego wiersz trzeci pomnożony przez \(\frac{1}{6}\) (czyli \(w_4-\frac{1}{6}w_3\)) i w ten sposób wyzerujemy element stojący w 4 wierszu, a to zonacza, że w macierzy będą tylko 3 schodki. Zatem, dla \(p=1\) rząd macierzy A jest równy 3.

Gdy \(p=2\) wyzeruje się element stojący w pierwszym wierszu i pierwszej kolumnie oraz element w drugim wierszu i drugiej kolumnie. Oznacza to, że rząd macierzy również w tym przypadku jest równy 3.

Gdy parametr \(p\) jest liczbą rzeczywistą różną od liczb 0, 1, 2, to liczba schodków w macierzy A wynosi 4, zatem rząd macierzy w tym przypadku jest równy 4.

 Ostatecznie otrzymujemy następujące rozwiązanie:

rząd macierzy z parametrem

Jeżeli nadal nie rozumiesz jak obliczyć rząd macierzy z parametrem, to polecam...

3. Rozwiązanie zadania krok po kroku - wideo

Oto wersja rozwiązania zadania w formie video z tłumaczeniem krok po kroku:

Mam nadzieję, że wszystko było dla Ciebie zrozumiałe. Jeśli spodobał Ci się sposób w jaki tłumaczę algebrę liniową, to rozważ proszę rejestrację w serwisie, dzięki temu uzyskasz dostęp do kilkudziesięciu lekcji video, mnóstwa przykładów i zadań testowych.

Zarejestruj się i odbierz bonus

Komentarzy (0)

Cancel or