W celu poprawnego działania witryny stosujemy pliki cookies (ciasteczka). Więcej informacji w Polityce Prywatności.

Rozumiem

Jak się uczyć matematyki - oto jest pytanie?

Matematyka wyższa spędza sen z powiek większości studentów nie tylko uczelni technicznych. Całkowanie przez części, czy przez podstawienie, mnożenie macierzy, liczby zespolone albo inne pojęcia z analizy matematycznej czy algebry liniowej są jak czarna magia...

Czy istnieją jakieś sprawdzone i skuteczne metody nauki matematyki? Jak się zmotywować? Od czego zacząć...? Już za chwilę poznasz odpowiedzi na te i wiele innych pytań oraz odkryjesz najskuteczniejsze i sprawdzone w praktyce metody nauki matematyki, które pomogą Ci zdać każde kolokwium lub egzamin. Zobacz jak  uczyć się 2 lub nawet 3 razy szybciej i skuteczniej.

Czy wiesz, że...

  • większość zadań z matematyki na studiach opiera się na schematach (algorytmach)
  • największą przeszkodą w zrozumieniu matematyki są braki ze szkoły średniej i pesymistyczne myślenie - bierzesz książkę, czytasz ale kompletnie nic nie rozumiesz, więc szybko odpuszczasz. Idziesz na wykład a tam to samo - wykładowca pędzi z materiałem jak szalony i nie ma czasu, żeby porządnie wszystko wytłumaczyć. Można się załamać...
  • do opanowania materiału potrzeba tylko dwóch czynności - poznać i zrozumieć: podstawowe i najważniejsze pojęcia oraz schematy rozwiązywania typowych zadań (poznać może każdy, wystarczy wziąć pierwszą lepszą książkę, ale żeby zrozumieć trzeba się czasem nieźle napocić, albo mieć kogoś kto to wszystko wytłumaczy...)
  • efektywność nauki wzrasta wielokrotnie, gdy w trakcie procesu uczenia się działa wiele pozytywnych bodźców, np. samo słuchanie jest mniej efektywne od czytania, a jednoczesne słuchanie i czytanie daje wspaniałe efekty
  • właśnie dlatego KAŻDY może zrozumieć i zdać matematykę, bez wyjątku...

Sekrety skutecznej nauki matematyki

  1. Przed przystapieniem do nauki czegokolwiek postaraj się dowiedzieć jakie ma to zastosowania praktyczne - zapewniam, że da Ci to motywację do nauki i może nawet Cię zaciekawi. W efekcie nauczysz się szybciej i na dłużej zapamiętasz. Najgorsze co może się zdarzyć to, gdy nie będziesz mieć pojęcia po co się czegoś uczysz. Jest udowodnione naukowo, że najefektywniej ludzki mózg przyswaja informacje (czyli wiedzę), gdy jest pobudzony a nie znudzony. Musisz mieć cel w tym co robisz, to da Ci motywację do nauki.
  2. Najpierw postaraj się zapozanć z podstawowymi pojęciami i zagadnieniami, np. ucząc się dzielenia liczb zespolonych musisz wiedzieć co to jest liczba zespolona i jednostka urojona albo chcąc mnożyć macierze musisz wiedzieć chociaż mniej więcej co to jest macierz, wiersz, kolumna i kiedy w ogóle da się wymnożyć macierze - można to porównać z nauką pisania, nie znając liter jak możesz nauczyć się pisać wyrazy i zdania?
  3. Teraz możesz próbować zrozumieć typowe schematy rozwiazywania zadań. Analizuj rozwiązania zadań - zawsze staraj się je zrozumieć, ale nie ucz się na pamięć konkretnych rozwiązań. Sens ma jedynie nauczenie się na pamięć potrzebnych wzorów  i schematów. Pamiętaj, żeby zawsze zaczynać naukę od łatwiejszych przykładów. Dopiero jak zrozumiesz najprostrze zadania przejdź do tych bardziej skomplikowanych. Stosuj zasadę małych kroków, które pomogą Ci zrozumieć nawet najbardziej zawiłe zagadnienia. Badania naukowe wskazują, że nauka jest efektywniejsza, gdy osiągamy choćby najdrobniejsze sukcesy w trakcie procesu uczenia się, a szczególnie przy rozpoczynaniu nauki (zrozumienie albo rozwiązanie nawet prostego zadanka spowoduje, że pomyślisz "kurcze jakie to proste!" a dalej pójdzie już z górki:-).
  4. Na koniec ćwicz schematy rozwiązań, które poznałeś - najlepszym sposobem jest samodzielne rozwiązywanie zadań. Próbuj najpierw sam rozwiązywać zadania, których rozwiązania już wcześniej widziałeś i tylko w razie problemów zaglądaj do rozwiązań. Potem przejdź do zadań trudniejszych (ważne żebyś znał do nich odpowiedzi i mógł porównać je ze swoimi wynikami). To jest prawdziwy klucz do sukcesu i zaliczonej matematyki. Jeżeli nie będziesz pamiętał wzorów albo pojęć - nie martw się tym. Rozwiązuj jak najwięcej zadań, a zobaczysz, że to pomoże Ci lepiej zapamiętać pojęcia i wzory, a co najważniejsze pomoże Ci zaliczyć matematykę.

Opisane tutaj metody przyspieszą Twoją naukę nawet dwukrotnie. Oznacza to, że np. zamiast uczyć się 10 godzin, będziesz potrzebować tylko 5 godzin, żeby uzyskać ten sam poziom wiedzy (i ten sam wynik na kolokwium czy egzaminie).

Czytając dalej poznasz jeszcze jedną niezwykłą, ale łatwą do zastosowania technikę, która przyspieszy Twoją naukę nawet trzykrotnie! 


System szybkiej i efektywnej nauki matmy w serwisie OrzelzMatmy.pl

Na stronach OrzelzMatmy.pl znajdziesz videokorepetycje, które oparte są na sekretach skutecznej nauki matematyki. Co to konkretnie oznacza dla Ciebie?

W każdym kursie masz dostęp do lekcji wideo:

  1. wyjaśniających podstawowe pojęcia i zagadnienia związane z tematem - wszystko wyjaśnione w teorii i na wielu przykładach oraz prostych zadaniach (poznasz pojęcia, wzory oraz podstawowe schematy rozwiązywania zadań)
  2. zawierających rozwiązania krok po kroku typowych zadań, które często pojawiają się na kolokwiach i egzaminach (poznasz bardziej zaawansowane schematy, triki i najszybsze metody)

do tego dostajesz dostęp do przykładów tekstowych i zadań testowych, dzięki którym utrwalisz i sprawdzisz swoją wiedzę.

Wszystkie kursy na stronie OrzelzMatmy.pl oparte są na technice, która przyspiesza naukę matematyki nawet trzykrotnie. Ta technika polega na zastosowaniu zasady Pareto. Zasada ta mówi, że tylko 20% przyczyn i działań odpowiada za 80% naszych wyników. Pozwala to wybierać priorytety przez co osiągamy maksymalne wyniki w minimalnym czasie.

Z zasady Pareto wypływa taki wniosek: chcąc przyspieszyć naukę, trzeba skupić się na tym co najważniejsze! 

A skąd niby ja wiem jaki materiał jest najważniejszy? To proste...

  • wyselekcjonowałem dla Ciebie najbardziej użyteczne schematy zadań i przykładów bazując na swoim wykształceniu (jestem doktorem matematyki) oraz doświadczeniu w prowadzeniu zajęć na uczelni (pracowałem przez 5 lat na Politechnice Wrocławskiej)
  • wykorzystałem swoje doświadczenie w uczeniu matematyki poprzez korepetycje (wiem na co zwrócić szczególną uwagę)

Wyobraź sobie tylko sytuację w której uczysz się niecałe 3,5 godziny a umiesz tyle samo co Twoi koledzy i koleżanki uczący się aż 10 godzin. To właśnie oznacza trzykrotne przyspieszenie nauki dzięki zasadzie Pareto!

Teraz czas na 5 kroków, które powinienieś wykonać, żeby zrozumieć matmę i nauczyć się schematów rozwiązywania zadań:

  • Krok 1: Zarejestruj się w serwisie, wybierz dział z którego chcesz się uczyć, następnie wybierz zagadnienie, którego chcesz się nauczyć.

  • Krok 2: Wydrukuj jeżeli możesz plik pdf zawierający wzory i inne potrzebne rzeczy, który będzie dostępny wraz z kursem video

  • Krok 3: Obejrzyj w skupieniu lekcje wideo, w których wyjaśnię Ci podstawowe pojęcia związane z tematem modułu lekcyjnego. Zatrzymuj film w razie potrzeby i koniecznie rób notatki na wydrukowanym pdf'ie
  • Krok 4: Przejdź do filmów video, w którym znajdziesz rozwiązania krok po kroku, typowych zadań, które często pojawiają się na kolokwiach i egzaminach. Zadania są tak dobrane, żeby nauczyć Cię schematów rozwiązywania (również rób notatki)
  • Krok 5: Samodzielnie rozwiązuj zadania (moja rada: najlepiej zdobądź kolokwia lub egzaminy z poprzednich lat lub rozwiązuj listy zadań z ćwiczeń), setki zadań z matematyki wyższej znajdziesz na stronie http://obliczone.pl

Po przejściu tych 5 prostych kroków zdane kolokwium lub egzamin masz jak w banku! 

Jeszcze jedno, choćbyś zapomniał(a) o wszystkim co tu przyczytałeś(aś), zapamiętaj jedno:

Tylko rozwiązywanie konkretnych zadań i przykładów zwiększy szybkość Twojej nauki! Masz więc 2 możliwości, ucz się za pomocą kursów na stonie OrzelzMatmy.pl i/lub zdobądź zadania z kolokwiów i egzaminów z poprzednich lat (poszukaj na forum Twojego kierunku albo popytaj znajomych). Rozwiązuj zadania aż do znudzenia! Rozwiązuj i ucz się schematów i rozwiązywania... 


Prawdopodobnie należysz do grupy osób, które (mówiąc dość łagodnie) nie przepadają za matematyką. Jeśli traktujesz ten przedmiot jak zło konieczne, chcesz jak najszybciej i najlepiej bezboleśnie przejść kursy z analizy, algebry czy równań różniczkowych, to po pierwsze musisz choć trochę zmienić negatywne nastawienie... Jak to zrobić? Z pozoru wydaje się to przecież niemożliwe, a może jednak się da?

pinki mozg

Po co w ogóle studiować?

W dzisiejszych czasach liczy się wiedza, im więcej wiesz tym bardziej jesteś potrzebny społeczeństwu i tym więcej dostaniesz pieniędzy za swoją pracę. Badania rynku pracy wskazują, że wielkość zarobków jest proporcjonalna do wiedzy jaką posiada pracownik oraz odpowiedzialności jaką ponosi.

Obecnie nie jest już możliwe wynalezienie czegokolwiek przez przypadek, potrzebna jest do tego ogromna wiedza. Czy wiesz, że w XXI wieku każdego roku lub co dwa lata cała wiedza ludzkości ulega podwojeniu? Znaczy to, że gdybysmy zgromadzili całą wiedzę i ułożyli ją w stos, to za rok lub dwa obok będzie stał drugi stos dokładnie tej samej wielkości...

Po co więc się uczyć? Przecież można pracować wykonując ciągle te same czynności, które zleci nam przełożony - w fabryce samochodów mozna dokręcać śruby, albo w magazynie czy sklepie przewozić towar z miejsca na miejsce (oczywiście nie ma w tym nic złego, bo w końcu żadna praca nie hańbi). Studia dają jednak szansę wykonywania ciekawszej pracy, czyli dają poprostu nowe możliwości i otwierają wiele dróg. A jaka praca jest dla Ciebie najbardziej interesująca, co chciałbyś robić w życiu?

Czy zgodzisz się ze mną, że:

  • W każdej dziedzinie nauki i techniki jest potrzebne logiczne myślenie, bez tego komputery by się zawieszały, budynki waliły a samochody stawały na środku drogi
  • Myślenie i wiedza gwarantują postęp i sukces, np. kiedyś ludzie wykonywali ciężką pracę w fabrykach, aż wreszcie ktoś wymyslił maszyny i przyrządy, które ułatwiły i zautomatyzowały pracę
  • Matematyka to język w którym można wypowiadać logiczne zdania (poprzez równania i symbole), przeprowadzać obliczenia i opisywać rzeczywistość

Wniosek: Elementy matematyki i logiczne myślenie są potrzebne niemal w każdej dziedzinie nauki i techniki

Po co każą Ci się uczyć matematyki na studiach (technicznych i nie tylko)?

  • Przede wszystkim, żebyś nauczył się myśleć logicznie i przyzwyczaił się do schematów i algorytmów, które występują we wszystkich dziedzinach życia - w matmie też, bo cała analiza matematyczna czy algebra liniowa są oparte na schematach
  • Kiedy uczysz się rozwiązywać zadania rozwijasz swój umysł i zdolność logicznego myślenia - w przyszłości będzie Ci dużo łatwiej zrozumieć zagadnienia z dziedziny, którą studiujesz, a może nawet sam stworzysz w swojej dziedzinie jakiś nowy schemat czy algorytm, który ułatwi życie innym ludziom
  • Matematyka ma wiele zastosowań i prawie napewno ma też zastosowania na Twoim kierunku - jeśli masz być inżynierem to musisz umieć wykonać mniej albo bardziej skomplikowane obliczenia, a obliczenia to przecież matematyka

Rozpisałem się o tym, że matematyka jest potrzebna, wiesz dlaczego? Chciałem choć trochę przekonać Cię do matematyki. Gdy będziesz świadomy, że może Ci się ona przydać, to łatwiej będzie Ci się jej uczyć i nauczyć.

Na koniec, jeśli masz ochotę, to obejrzyj relaksującą animację, z energiczną muzyką Wima Mertensa w tle, o występowaniu liczb w naturze.

Jeśli przeczytałeś cały tekst i dobrnąłeś aż tutaj, to Twoje szanse na zdanie matematyki realnie wzrastają - gwarantuję Ci to! Napisz mi proszę na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. jak poszły Ci kolokwia i egzaminy z matematyki wyższej.

Komentarzy (1)

Cancel or

  • Justyna
    Bardzo ciekawy artykuł :) przyda się na pewno nie tylko w kwestii nauki matematyki. pracuje jako nauczyciel w podstawówce, uczę matematyki i uczniowie mają problemy z przedmiotem. Ważne jest też podejście nauczyciela do dzieciaków. Postanowiłam poszerzyć swoje horyzonty i wybrałam się na studia podyplomowe na WSKZ na kierunku nowoczesne metody nuaczania matematyki. Kierunek wpasowuje się w 100% w moje oczekiwania.